rozkvetlý jitrocel

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Je u nás běžně se vyskytující trvalkou. Vyskytuje se na území Evropy, ze které se dostal i do Severní Ameriky, kde dostal pojmenování od Indiánů – "stopa bílého muže".
rozkvetlý jitrocel

Najdete ho na loukách, v okolí silnic, v parcích, i jako plevel v zahradách. Rostlinka má úzké zelené listy, které rostou uspořádané v přízemní růžici. Z růžice vyrůstají také stvoly, které jsou ukončeny květním klasem. Bylina kvete od jara až do podzimu a plodem je tobolka. Často si všimnete i jitrocele většího (Plantago major), který je u nás velmi rozšířený. Jeho listy jsou větší a širší než listy jitrocele kopinatého. Má také výborné léčivé vlastnosti.

Sběr a zpracování

Z rostliny se sklízejí listy, které je ideální natrhat ještě před kvetením, protože tehdy jsou nejvíce nabité prospěšnými látkami. Mohou se sušit i na slunci. Sušte je však vždy v tenké vrstvě. Potom je opatrně uskladněte na suché a tmavé místo.

Prospěšné účinky

Už naši předkové znali skvělé účinky této byliny, která byla mnohokrát jedinou pomocí na bitevních polích. Jitrocel má totiž výbornou schopnost zastavovat krvácení. Navíc ránu dezinfikuje a podporuje její hojení. Proto si vojáci přikládali na poranění jeho listy. Jitrocel má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Pomáhá při ekzémech, popáleninách, štípancích, problémech s trávením, ale zejména se využívá při chorobách dýchacích cest. Je dobrým pomocníkem při vlhkém kašli. Bylina se také s oblibou využívá při výrobě kosmetiky.
jitrocel v trávě

Jitrocelový sirup

Do širší skleněné láhve dejte vrstvu umytých okapaných jitrocelových listů, posypte cukrem, znovu vložte listy a takto pokračujete, dokud je nádoba plná. Obsah průběžně stlačujte. Láhev uzavřete a nechte stát na tmavém a chladném místě dva měsíce. Potom obsah přeceďte, listy vyždímejte a sirup nechte dvě až tři minuty povařit. Horký ho nalijte do lahví a odložte na chladné a tmavé místo. Užívejte 1 lžíci ráno nalačno se sklenicí vody. Jitrocel pomáhá proti kašli a při onemocněních průdušek.

Tags: No tags